+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 09.00 DO 17.00
28 października 2019
Czy można farbować włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży to temat, który wzbudza sporo kontrowersji. Czy przyszłe mamy mogą bez obaw wykonywać zabieg koloryzacji czy powinny z niego zrezygnować do momentu przyjścia dziecka na świat? W dzisiejszym wpisie przyglądamy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

 

Dominującą kwestią w dyskusjach na temat szkodliwości farbowania włosów przez osoby ciężarne jest zawartość w farbach amoniaku i innych substancji chemicznych. Pierwszy z nich, gdy stosowany jest w dużym stężeniu, może podrażniać skórę i błonę śluzową. W farbach do włosów występuje on jednak w znikomych ilościach. Co więcej, w coraz większej ilości obecnych dostępnie na rynku produktach do koloryzacji amoniak zastępowany jest inny, znacznie bardziej bezpiecznymi środkami.

 

Głównym zadaniem amoniaku jest rozpulchnienie włosów i otwarcie ich łusek tak, aby zawarte w farbie pigmenty były w stanie wniknąć trwale w ich wnętrze. Jego charakterystyczny, intensywny zapach może być nieco nieprzyjemny dla przyszłych mam. Niewielkie ilości amoniaku, jakie są wdychane podczas zabiegu koloryzacji nie stanowią jednak zagrożenia dla zdrowia i życia tak kobiety, jak i rozwijającego się jej brzuchu płodu. Na rynku spotkać można się także z farbami bez amoniaku, które zawierają monoetyloaminę. Podobnie jak amoniak, w dużych stężeniach może ona wykazywać działanie toksyczne.

 

A co, jeżeli chodzi o zabieg trwałej ondulacji w ciąży? Nie jest on wskazany, a to ze względu na silne środki chemiczne wykorzystywane w jego trakcie, które mogą powodować nudności czy zawroty głowy.

 

Kiedy kobieta w ciąży powinna zrezygnować z farbowania włosów? Wskazaniem do tego powinny być pojawiające się na skórze głowy podrażnienia oraz jej zwiększona wrażliwość.

 

Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

 

Przyszłe mamy, którym zależy na pozbyciu się nieestetycznych odrostów czy zatuszowaniu siwizny, zabieg koloryzacji wykonać powinny w sprawdzonym salonie fryzjerskim. Przy jego wyborze szczególną uwagę zwrócić należy na to, czy znajduje się on w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, w którym klienci nie są narażeni na długotrwałe wdychanie amoniaku czy innych szkodliwych substancji.

 

O fakcie bycia w ciąży należy poinformować na samym początku wizyty. Wówczas fryzjer będzie w stanie zaproponować miejsce przy oknie lub możliwie jak najlepiej wentylowane i koloryzację z wykorzystaniem farby o możliwie jak najniższym stężeniu amoniaku. Powinien on również pamiętać o skróceniu czasu ekspozycji ciężarnej na farbę. Zamiast farbować całe włosy, zaproponować może on ograniczenie się do pokrycia odrostów lub nałożenie preparatu wyłącznie na wybrane pasemka. W znaczącym stopniu zmniejszy to ryzyko podrażnienia czy wystąpienia reakcji alergicznej. W okresie ciąży skóra jest bowiem znacznie bardziej wrażliwa niż zwykle.

 

Co poza koloryzacją przyszła mama może wykonać w salonie fryzjerskim? Bez obaw zdecydować może się ona na zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem różnego rodzaju olejków czy maseczek.

 

Farbowanie włosów w ciąży w domowym zaciszu

Decydując się na samodzielne zafarbowanie włosów w domu, pamiętać należy o tym, że pasma zareagować mogą zupełnie inaczej niż na co dzień. Co za tym idzie, uzyskany kolor może być nieco inny od zamierzonego. Zabieg koloryzacji najlepiej wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

 

Jakiego rodzaju kosmetyki do koloryzacji mogą bezpiecznie używać przyszłe mamy? Zalicza się do nich między innymi tonery, czyli produkty pozbawione amoniaku i bogate w różnego rodzaju naturalne składniki, takie jak chociażby wosk pszczeli. Takie kosmetyki pozwalają wydobyć naturalną głębię i blask koloru. Nie znajdą one jednak zastosowania u posiadaczek włosów siwych oraz przyszłych mam, którym zależy na trwałej koloryzacji. Tonery utrzymują się na włosach przez około 2 miesiące, stopniowo się wypłukując. Co za tym idzie - w ich przypadku nie trzeba obawiać się o pojawianie się odrostów. W naszym sklepie internetowym znaleźć można bogaty wybór wysokiej jakości tonerów, które idealnie sprawdzą się u przyszłych mam. Przykładem może być krem tonujący Londa Londacolor. To preparat pobawiony amoniaku, o kremowej, łatwej w aplikacji konsystencji. Gwarantuje on równomierne rozprowadzanie koloru i idealną gładkość oraz blask włosów.

 

Przyszłe mamy z powodzeniem sięgnąć mogą po różnego rodzaju szampony, pianki oraz kremy koloryzujące. Zawarte w nich barwniki nie przyczyniają się do uszkodzenia osłonki włosa. Produkty tego typu wypłukują się po kilku - kilkunastu użyciach. To dobre rozwiązanie dla posiadaczek siwych pasm. Przykładem pianki koloryzującej z naszej oferty jest Indola Color Style Mousse. Kosmetyk ten natychmiastowo nadaje włosom pożądany odcień, łagodnie odświeżając dotychczasowy kolor, łagodnie tonując i zapewniając piękny połysk.

 

Zobacz także:

1. Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji

2. Jak wybrać dobry szampon do włosów?

3. Jak wybrać szczotkę do włosów?

Powered by Comarch e-Sklep ®