+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 10.00 DO 17.00
Czy suszarka niszczy włosy?

Wiele osób zastanawia się, czy regularne suszenie włosów suszarką może przyczynić się do pogorszenia ich kondycji. W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkiego rodzaju wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Suszenie włosów suszarką może je uszkodzić jedynie wówczas, gdy do tego celu używamy gorącego lub ciepłego powietrza. Pierwsze z nich je pali, drugie - przesusza. W związku z tym tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w suszarkę posiadającą opcję regulacji temperatury oraz prędkości (wysokiej jakości urządzenia mają nawet 6 różnych ustawień). Godne polecenia są również urządzenia wyposażone w funkcję jonizacji, która zapobiega elektryzowaniu kosmyków i w widoczny sposób je wygładza. Takie urządzenie wytwarza naładowane ujemnie jony sprawiając, że kosmyki są lśniące i zdyscyplinowane. Wybierając suszarkę, warto także zwrócić uwagę na obecność elementów ceramicznych, które wydzielają ciepło podczerwone pozwalające suszyć włosy od środka w bardziej łagodny sposób, zabezpieczając je przed nadmiernym przesuszeniem. Kolejna użyteczna funkcja to automatyczny czujnik temperatury, który dobiera odpowiednią temperaturę suszenia. Gdy jest ona zbyt wysoka, zostaje zredukowana do odpowiedniego poziomu. Sprawia to, że włosy utrzymują stały poziom wilgotności.

Czy suszarka niszczy włosy

 

Najkorzystniejsze dla kondycji naszych pasm jest suszenie ich z zastosowaniem chłodnego nawiewu, który domyka je i wygładza. Główne zalety tego rozwiązania to:

 • brak szkody dla kondycji pasm,
 • domykanie łusek przez chłodny nawiew, co sprawia, że są one gładsze i lepiej się układają, a co więcej - nie są podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia,
 • wykonując tą czynność w prawidłowy sposób, jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, w której po wysuszeniu włosów w naturalny sposób są one spuszone lub pogniecione, co wymaga zastosowania prostownicy,
 • korzystając z suszarki z funkcją jonizacji skutecznie redukujemy ryzyko puszenia się i elektryzowania pasm oraz szorstkich końcówek włosów,
 • jeżeli nasze włosy są podatne na stylizację, z pomocą lekko ciepłego nawiewu oraz odpowiedniej suszarko-lokówki możemy je z łatwością podkręcić,
 • dokładnie je dosuszając, nie musimy obawiać się, że ulegną one uszkodzeniu na skutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym czy mrozem.

 

Jak suszyć włosy suszarką?

 

 • Zanim przejdziemy do suszenia włosów, należy je delikatnie owinąć w ręcznik i odcisnąć nadmiar wody. Nigdy nie należy ich trzeć oraz szarpać - przyczynić może się to bowiem do pogorszenia ich kondycji. Przed podsuszeniem pasm nie powinno się także ich czesać - są one wówczas splątane i bardzo łatwo jest je uszkodzić mocniejszym szarpnięciem. Jeżeli rozczesanie włosów okaże się konieczne, do tego celu należy wykorzystać grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.
 • Przed rozpoczęciem suszenia, na kosmyki należy zaaplikować preparat termoochronny, który skutecznie zabezpieczy włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Tego typu produkty mogą mieć postać spray’u, mleczka lub serum. W ich składzie warto szukać specjalnych cukrów, na przykład ksylozy, która topi się i chroni pasma. Pożądane są również silikony oraz tłuszcze.

Czy suszarka niszczy włosy
 

 • Włosy należy suszyć z użyciem delikatnego nawiewu - ciepłego lub chłodnego. Temperatura pierwszego z nich nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, drugiego - 30 stopni Celsjusza.
 • Pasma suszmy daleko od głowy, w jedną stronę. Bezpieczna odległość suszarki od głowy to co najmniej niż 30 centymetrów. Im bliżej się ona znajduje, tym mocniejsze oraz cieplejsze powietrze uderzy w nasze włosy, mogąc przyczynić się do ich uszkodzenia. Kosmyki należy suszyć w jednym kierunku, najlepiej zgodnie z ruchem włosa, od nasady po końce. W ten sposób domkniemy łuski, a włosy nie będą się plątać. Należy również pamiętać, by nie przytrzymywać nawiewu na jednej partii pasm przez długi czas. Zamiast tego, należy cały czas go przesuwać. Dzięki temu nie przegrzejemy kosmyków i nie poparzymy skóry.
 • Włosów nigdy nie należy modelować na mokro. Czynność tą wykonywać powinno się dopiero po ich wstępnym podsuszeniu. W przeciwnym wypadku, pasma mogą ulec splątaniu i połamaniu. Modelując pasma należy pracować partiami, oddzielając poszczególne kosmyki i podpinając pozostałe klipsami. W ten sposób zyskamy pełną kontrolę nad włosami.
 • O dokładnym dosuszaniu włosów pamiętać należy w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Pozostawienie ich wilgotnych może bowiem uszkodzić cebulki włosowe.

 

Powered by Comarch e-Sklep ®