+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 10.00 DO 17.00
Jak farbować włosy w domu?

Samodzielne farbowanie włosów w domowym zaciszu ma mnóstwo zalet - jest niedrogie, szybkie oraz niezwykle wygodne. Aby jednak być zadowolonym z efektów takiej koloryzacji, pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanim przejdziemy do farbowania włosów, niezbędne będzie wykonanie próby uczuleniowej. Co ważne, przeprowadzić należy ją również wówczas, gdy do czynienia mamy z dobrze znanym nam produktem. W tym celu, niewielką ilość produktu rozprowadzamy na skórze na zgięciu łokcia, po kilku minutach zmywamy i odczekujemy 48 godzin. Jeżeli w tym czasie na skórze nie wystąpi reakcja alergiczna to znak, że bez obaw można przejść do koloryzacji.

 

Włosy najlepiej farbować wówczas, gdy są one delikatnie przetłuszczone. Pokrywające je sebum skutecznie zabezpieczy pasma przed szkodliwym działaniem farby. Niezbędne jest również dokładne ich wyszczotkowanie, co ma na celu pozbycie się kurzu oraz resztek kosmetyków i rozprowadzenie sebum na całej długości.

 

Kolejny etap stanowi podział włosów na 4 sekcje. W tym celu, wykonujemy dwa przedziałki - jeden na środku głowy - od czoła do karku, drugi - od jednego ucha do drugiego. Każdą z sekcji podpinamy spinką-żabką.

 

Udana domowa koloryzacja nie może obyć się bez akcesoriów takich, jak plastikowa, ceramiczna lub szklana miseczka oraz pędzelek z plastikowym trzonkiem do mieszania i rozprowadzania farby. W opakowaniu wybranego produktu znajdziemy farbę składającą się z kremu koloryzacyjnego oraz utleniającego oraz specjalną odżywkę mającą na celu domknięcie rozchylonych łusek włosów.

 

Przed przygotowaniem farby, na dłonie należy założyć ochronne rękawiczki, ramiona okryć ręcznikiem lub foliową peleryną, a skórę przy linii włosów - pokryć emolientowym kremem.

 

Następny etap stanowi zmieszanie ze sobą kremu koloryzującego oraz utleniającego, łącząc je ze sobą w odpowiednich proporcjach. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż rozdrobiony produkt w krótkim czasie utlenia się, zmieniając kolor, pęczniejąc i tracąc swoje właściwości, a co za tym idzie - farbę warto rozrabiać dwa razy. Pierwszą część produktu zużywamy na odrosty, drugą - na końce.

 

W pierwszej kolejności farbujemy włosy nad karkiem, następnie te znajdujące się wokół uszu, a na koniec - pasma ze szczytu głowy.

 

Jeżeli włosy farbujemy regularnie, po pokryciu odrostów odczekać należy około 20 minut. Następnie aplikujemy produkt na końce i odczekujemy 10 minut. Gdy jest to pierwsza koloryzacja, preparat nakładamy bez odstępu pomiędzy odrostami i końcówkami i zmywamy go po upływie 30 minut.

 

Tuż przed spłukaniem farby, włosy należy zwilżyć ciepłą wodą i masować przez około 3 minuty, co spotęguje efekt koloryzacji. Następnie dokładnie płuczemy pasma masując skórę głowy i odchylając poszczególne kosmyki aż do momentu, gdy woda będzie zupełnie czysta.

 

Po spłukaniu, myjemy włosy szamponem, a następnie aplikujemy na nie dołączoną do opakowania odżywkę.

 

Podsumowując, oto jak krok po kroku należy samodzielnie farbować włosy:

 1. Przygotuj grzebień i pędzelek do farbowania oraz miseczkę do rozrobienia produktu
 2. Przykryj ramiona ciemnym ręcznikiem i załóż dołączone do opakowania rękawiczki
 3. Zabezpiecz uszy i twarz przy nasadzie włosów specjalnym preparatem lub wazeliną
 4. Rozczesz włosy
 5. Wymieszaj farbę z aktywatorem
 6. Od razu po tym nałóż kosmetyk zaczynając od nasady włosów i robiąc przedziałki co 2 centymetry. Następnie nanieś je na całą ich długość. Jeżeli farbujesz odrost, zaaplikuj farbę u nasady, odczekaj 15 minut i rozprowadź resztę mieszanki na całości pasm. Pozostaw produkt na włosach na 5 minut
 7. Umyj mydłem ręce oraz miejsca, gdzie farba miała styczność ze skórą twarzy
 8. Trzymaj kosmetyk na włosach przez tyle minut, ile zostało podane na opakowaniu. Nie wydłużaj i nie skracaj tego czasu
 9. Zmyj farbę płucząc włosy tak długo, aż spływająca z nich woda będzie czysta
 10. Nałóż odżywkę
 11. Wysusz włosy chłodnym strumieniem suszarki

 

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas farbowania włosów w domu

 • Koloryzacja włosów bardzo zniszczonych – łuski uszkodzonych pasm nie otulają szczelnie rdzenia włosa, a co za tym idzie – farba wypłukuje się z nich bardzo szybko. Gdy zamierzamy poddać koloryzacji tego typu włosy, na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem rozpocznijmy nakładanie na nich nawilżającego oleju, regenerującej maski i silikonowego serum. Zrezygnować należy także z traktowania ich wysoką temperaturą suszarki czy lokówki
 • Brak próby uczuleniowej – należy ją wykonać nawet jeżeli stosowany produkt jest nam dobrze znany. Niewielką ilość rozrobionej farby nakładamy na skórę w zgięciu łokcia, czekamy 15 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Gdy w ciągu następnych 48 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna, możemy bez obaw zastosować produkt koloryzujący
 • Nieumiejętne zmywanie farby – tuż przed wypłukaniem włosów należy je zwilżyć odrobiną ciepłej wody, a następnie spienić farbę delikatnie masując. Wzmocni to dodatkowo efekt koloryzacji i ułatwi oczyszczenie pasm. Po upływie około 3 minut dokładnie płuczemy włosy, odsączamy nadmiar wody, a następnie nakładamy dołączoną do produktu odżywkę, która nawilży pasma i doda im blasku

 

Powered by Comarch e-Sklep ®