+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 09.00 DO 17.00
27 września 2016
Jak rozjaśniać włosy?

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem polegającym na pozbawieniu pasm ich naturalnego pigmentu. Dzięki niemu możliwe staje się uzyskanie kosmyków jaśniejszych nawet o kilka tonów. Wybierając metodę rozjaśniania, pod uwagę wziąć należy przede wszystkim pożądany efekt końcowy oraz to, w jakiej kondycji nasze pasma były przed zabiegiem. Marzą Ci się jaśniejsze włosy, ale obawiasz się nienaturalnego, żółtego odcienia, ciemnych odrostów i zniszczonych końcówek? Bez obaw, jest na to kilka sprawdzonych patentów.

 

 

 

 

 

 

 

Właściwy odcień

Na początek warto zastanowić się w jakim odcieniu będzie nam najbardziej do twarzy. Nie kierujmy się tutaj modą lecz typem naszej urody – tak, by kolor włosów harmonizował z kolorem naszych oczu i skóry. Właścicielki ciepłej, oliwkowej cery najlepiej wyglądać będą w karmelowych i miodowych odcieniach. Jeżeli natomiast nasza cera jest jasna i lekko zaróżowiona, zdecydujmy się na popielaty blond.

 

Rozjaśnianie w domowym zaciszu - za i przeciw

Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno szampony koloryzujące, farby w spray’u, kremie, jak i olejku takie, jak np. Joanna Professional Platinum Lightener,  Allwaves Powder Bleach czy Wella Blondor . Jeżeli zależy nam jedynie o rozjaśnieniu włosów o jeden – dwa tony lub też rozświetleniu pasm, jak najbardziej wykonać możemy tego typu zabieg w domowym zaciszu. Pamiętajmy tatomiast, że im większa jest różnica pomiędzy naszym naturalnym kolorem, a docelowym, tym większe ryzyko niepowodzenia. Nie zaleca się również samodzielnego rozjaśniania farbowanych włosów. Na naszej głowie pojawić mogą się bowiem mało estetyczne odcienie żółci, a nawet zieleni. Zrezygnujmy z niego również jeżeli nasze włosy są gęste i długie – możemy mieć bowiem problem z równomiernym nałożeniem preparatu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku włosów wypadających, osłabionych – rozjaśnianie może dodatkowo osłabić ich kondycję.

 

Właściwa pielęgnacja

Jeżeli jesteśmy posiadaczkami rozjaśnianych włosów, w szczególności zadbać należy o ich pielęgnację. Włosy rozjaśniane najlepiej myć metodą OMO (odżywka, mycie, odżywka), która zapobiega przed ich wysuszaniem, łamaniem i plątaniem się. Zainwestujmy również w maski nawilżające do spłukiwania, które zapobiegną utracie blasku i żółknięciem naszych pasm. Po umyciu, włosy najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, zdecydujmy się na chłodny nawiew suszarki. Włosy rozjaśniane warto również poddawać zabiegowi olejowania na mokro (wraz z maską na włosy wilgotne) lub na sucho (w formie odżywki na na świeżo umyte włosy).
 

Chemiczne rozjaśnianie włosów

Jeszcze do niedawna, chcąc uzyskać jaśniejszy kolor włosów, posługiwałyśmy się wodą utlenioną. Owszem, skutecznie zmieniała ona kolor włosów, lecz jednocześnie bardzo je niszczyła. Obecnie do tego celu stosuje się preparaty, które także w pewien sposób ingerują w strukturę włosa, lecz nie uszkadzają jej w tak dużym stopniu. Kremy oraz farby do rozjaśniania zawierają w swoim składzie środki utleniające naturalne pigmenty włosów. W produktach przeznaczonych do użytku domowego, stężenie nadtlenku wodoru nie powinno być większe niż 6%, w związku z czym, samodzielnie nie będziemy w stanie rozjaśnić włosów o więcej niż kilka tonów.

Gdy zależy nam na mocniejszym efekcie, rozjaśnianie włosów wykonajmy w salonie fryzjerskim – dostępne tam preparaty zawierają znacznie więcej składników pielęgnacyjnych. W czasie takiego zabiegu nasze włosy mogą stać się jaśniejsze o nawet 8 odcieni, chociaż tak radykalne zmiany nie są zalecane. W przypadku ciemnych włosów, najlepiej rozjaśniać je etapami, po 2-3 odcienie podczas jednej wizyty. W przeciwnym wypadku mogą one ulec znacznemu osłabieniu.

 

Etapy rozjaśniania włosów

Pierwszym etapem chemicznego rozjaśniania jest otwarcie łusek włosa. Następnie, do wnętrza wprowadzany jest środek utleniający naturalny pigment. Proces ten odbywa się stopniowo. Najpierw włosy tracą odcienie brązowe, potem czerwone, pomarańczowe, aż stają się blond. Jeśli zabieg nie daje oczekiwanych rezultatów, w czasie rozjaśniania lub tuż po nim można nałożyć na pasma farbę, której pigment zastąpi naturalny barwnik, farbując je na pożądany odcień.

 

Naturalne sposoby rozjaśniania włosów

Jak rozjaśniać włosy

 

Są one najmniej inwazyjne, lecz sprawdzą się jedynie w przypadku jasnych włosów. Zalicza się do nich między innymi:

  • Rozjaśnianie miodem – łyżkę miodu mieszamy z porcją odżywki do włosów, nakładamy na umyte, podsuszone pasma i spłukujemy po godzinie
  • Rozjaśnianie cytryną – sok z cytryny rozcieńczamy wodą w proporcji 1:3, wcieramy w suche włosy i zostawiamy na kilka godzin, a następnie spłukujemy
  • Rozjaśnianie rumiankiem – 4 torebki rumianku zalewamy litrem gorącej wody i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie płuczemy naparem świeżo umyte włosy, owijamy je w ręcznik, zostawiamy na 20 minut i płuczemy

 

Powered by Comarch e-Sklep ®