+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 10.00 DO 17.00
22 listopada 2019
Jak szybko rosną włosy — u kobiet, dzieci i mężczyzn

Wpływ na tempo wzrostu włosów mają zarówno czynniki hormonalne czy genetyczne, jak i stan zdrowia oraz wiek. Jak szybko rosną nasze pasma? W jaki sposób można przyspieszyć ten proces?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak szybko rosną włosy?

Nasze włosy najszybciej rosną w dzieciństwie — jest to około 0,41 milimetra dziennie. Z roku na rok tempo to maleje. Średnio u osób dorosłych każdego dnia rosną około 0,35 milimetra, co przekłada się na 1 centymetr miesięcznie. Najszybciej rosną pasma mocne oraz zdrowe, najwolniej — te o słabej kondycji. Z nasilonym tempem wzrostu włosów mamy do czynienia w wieku 15 — 30 lat. Po tym okresie fizjologiczne procesy odpowiadające za zasilanie procesu wzrostu tracą swoje tempo oraz wydajność.

 

Fazy wzrostu włosów

Naturalny cykl wzrostu pasm powtarza się od 20 do 30 razy w ciągu życia i przebiega w następujących po sobie fazach. Są nimi:

  • Anagen — faza wzrostu trwająca między 2 a 8 lat. Im dłużej trwa, tym pasma uzyskać mogą większą długość.
  • Katagen — faza przejściowa, która trwała około 2 — 3 tygodnie. W jej trakcie zahamowaniu ulegają procesy odpowiadające za wzrost pasm, a cebulka ulega obkurczeniu.
  • Telogen — faza spoczynku trwająca około 2 miesiące. Charakterystyczne jest dla niej oddzielanie się włosa od brodawki mieszka włosowego.
  • Egzogen — faza oddzielenia włosa telogenowego, który jest wypychany przez wyrastający włos następowy.

 

Włosy, które znajdują się w fazie anagenu rosną około 1 — 1,5 centymetra na miesiąc. Zazwyczaj osiągają one długość nie przekraczającą 70 centymetrów.

 

Jakie preparaty na porost włosów wybrać?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie porostu włosów to ich odpowiednia pielęgnacja. Preparaty tego typu mogą mieć postać szamponów, ampułek czy wcierek, które aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy. Aby były one skuteczne, pamiętać należy o wmasowaniu ich, a następnie pozostawienie na jakiś czas tak, aby zawarte w nich substancje aktywne mogły pokonać barierę naskórkową i zadziałać w pełni.

 

W składzie kosmetyków na porost włosów znaleźć można między innymi substancje odblokowujące ujścia mieszków włosowych, oczyszczające skórę głowy i stymulujące krążenie krwi. Sprawia to, że ułatwiają one wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Zalicza się do ich między innymi wyciąg z mięty pieprzowej czy olejek z drzewa herbacianego. Chcąc pobudzić porost włosów, warto również zaopatrzyć się w produkty pobudzające komórki włosów do pracy i pobudzające fazę anagenową. Do tej kategorii zalicza się na przykład minoksydyl. Pozytywny wpływ na tempo wzrostu włosów mają także składniki odżywcze: witaminy (A, E, F oraz z grupy B), minerały (siarka, cynk, krzem, miedź i żelazo), aminokwasy (ornityna, tyrozyna oraz arginina), a także wyciągi roślinne (ze skrzypu polnego, pokrzywy czy łopianu).

 

Kosmetyki na porost włosów z naszego sklepu

Jak szybko rosną włosy — u kobiet, dzieci i mężczyzn

W asortymencie naszego sklepu internetowego znaleźć możecie różnego rodzaju produkty mające na celu przyspieszenie tempa wzrostu włosów. Do naszych faworytów zaliczają się:

  • Szampon Indola Root Activating — produkt aktywizujący, stworzony z myślą o włosach cienkich, ze skłonnością do wypadania. Szampon zawiera specjalistyczny system poprawiający kondycję pasm i przyspieszający ich porost. Pierwsze efekty jego stosowania zaobserwować można już po 6 tygodniach. Po 24 tygodniach pasma stają się natomiast widocznie gęstsze oraz zdrowsze.
  • Odżywka L’oreal Expert Inforcer — odżywka do włosów osłabionych i łamliwych. W jej składzie znajduje się między innymi witamina B6, która w pozytywny sposób wpływa na porost pasm i hamuje ich wypadanie. Dodatkowo, kosmetyk oddziałuje na funkcjonowanie włosa, pielęgnuje jego strukturę i zapewnia piękny, lśniący kolor.
  • Maska Kallos Multivitamin — kosmetyk do włosów osłabionych, które wymagają intensywnej pielęgnacji. Zawiera witaminę B3, B5, B6, C oraz E, a także ekstrakty z awokado i owoców cytrusowych. Preparat przyczynia się do odnowy zniszczonych, wypadających, wyblakłych pasm. Dodatkowo, nawilża i regeneruje kosmyki, ułatwiając ich układanie.
  • Ampułki CeCe MED Prevent — silnie skoncentrowany preparat przeznaczony dla osób borykających się z problemem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów. Ampułka bogata jest w składniki aktywne o właściwościach odżywiających, regenerujących i wzmacniających. Dzięki zawartości żelaza, aminokwasów, biotyny oraz protein białego łubinu, kosmetyk zapobiega wzmożonej utracie włosów. Dodatkowo, wzmacnia ona osłabione cebulki i stymuluje porost włosów.

 

Chcąc pobudzić porost włosów, warto także zaopatrzyć się w akcesorium, jakim jest szczotka Olivia Garden Finger Brush. Doskonale sprawdza się ona podczas wykonywania masażu skóry głowy, pobudzając cebulki do wzrostu. Dodatkowo, szczotkę wykorzystywać można do rozczesywania niesfornych, zarówno suchych, jak i mokrych kosmyków. Antystatyczne kolce zakończone kulką sprawiają, że uczesanie nabiera objętości.
 

Zobacz także:

1. Rozdwojone końcówki włosów - jak je odbudować?

2. 4 sposoby na przetłuszczające się włosy

3. Co daje olejowanie włosów?

4. Sposoby na zdrowe i lśniące włosy

5. Sposoby na intensywne nawilżanie włosów zniszczonych

6. Pielęgnacja włosów w okresie jesienno – zimowym

7. Jak dodać objętości cienkim włosom?

8. Olejki i serum do włosów – jakie wybrać?

9. Dobór kosmetyków do włosów - o czym należy pamiętać wybierając się na zakupy? 

10. Wypadanie włosów - przyczyny. Co na wypadanie włosów?

 

Powered by Comarch e-Sklep ®