+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 10.00 DO 17.00
Jak wybrać oksydant do farby?

By przygotować mieszankę niezbędną do koloryzacji włosów, poza wyborem stosownej bazy koloryzującej zawierającej w swoim składzie pigmenty i różnego rodzaju związki utrwalające farbę, konieczne będzie dopasowanie odpowiedniego oxydantu, który w znaczący sposób wpływa na efekt końcowy zabiegu.

 

 

 

 

 

 

 

Farbowanie włosów krok po kroku

Koloryzacja wymagająca zmieszania ze sobą dwóch wymienionych powyżej składników jest nazywana mianem utleniającej i składa się na nią proces rozjaśniania oraz koloryzacji. Pierwszy z nich to nic innego jak zmiana poziomu wyjściowego odcienia pasm, czyli niszczenie oraz rozpraszanie melaniny zawartej we wnętrzu włosa, która jest odpowiedzialna za ich naturalny kolor. W skutek zachodzącej reakcji utleniania jesteśmy w stanie uzyskać mniejszy albo większy stopień odbarwienia włosa. To właśnie uzależnione jest od zastosowanego stężenia oksydantu, które umożliwia mieszance koloryzującej uwolnienie określonej ilości tlenu niezbędnej do uzyskania zamierzonego efektu.

 

Wybór odpowiedniego rodzaju oksydantu

Jak wybrać oksydant do farby

 

Chcąc we właściwy sposób dobrać oxydant niezbędny do przeprowadzenia zabiegu koloryzacji włosów, w pierwszej kolejności niezbędne będzie dokładne określenie rodzaju i stanu naszych pasm. Pod uwagę należy tu wziąć kwestie takie, jak ich grubość, stopień zniszczenia, ilość siwych włosów, wielkość odrostów, odcień wyjściowy oraz wysokość tonu.

Poszczególne oksydanty różnią się od siebie wartością procentową. Przykładowo, woda utleniona 3% uwalnia około 10% tlenu, a co za tym idzie – rozjaśnia włosy o jeden ton. 6% jest w stanie rozjaśnić pasma o jeden – dwa tony, a 9% - o trzy.

 

Konsekwencje niewłaściwie dopasowanego oxydantu

Wybierając zbyt mocny oksydant, nasze pasma mogą przybrać mało estetyczny, żółtawy odcień. Tego typu ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku farbowania ciemnych włosów lub tych, które w przeszłości były już poddawane zabiegowi koloryzacji.

Decydując się na oxydant o zbyt niskim stężeniu, barwnik do włosów będzie się z nich wypłukiwał zbyt szybko, a w przypadku pasm siwych, efekt farbowania będzie niemalże niewidoczny.

Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że pasma cienkie i delikatne mogą wymagać słabszego stężenia oksydantu, jako że są bardziej podatne na uszkodzenia, a grube i gęste – mocniejszego.

 

Określenie właściwych proporcji

Proporcje mieszania farby do włosów i oksydantu są określone na ulotce dołączonej do produktu. Niemniej, uzależnione są one także od rodzaju koloryzacji.

W przypadku właściwej niezbędne będzie zachowanie proporcji 1:1 lub 1:1,5.

Jeżeli chodzi natomiast o koloryzację rozjaśniającą, pamiętać musimy o zastosowaniu większej ilości oxydantu. Proporcje wynosić powinny tu 1:2 lub 1:3.

 

Powered by Comarch e-Sklep ®