+48 15 844 46 16 W DNI ROBOCZE OD 10.00 DO 17.00
29 maja 2018
Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji

Włosy każdej z nas mają inne potrzeby. Dobierając odpowiedni sposób ich pielęgnacji jesteśmy w stanie sprawić, że zawsze będą wyglądały zdrowo i pięknie.

 

 

 

 

Włosy normalne

Są błyszczące, puszyste i sprężyste. Nie przetłuszczają się, nie elektryzują się nadmiernie, z łatwością poddają się wszelkiego rodzaju zabiegom. Nie wymagają stosownej pielęgnacji – w zupełności wystarczające jest tutaj mycie ich 2-3 razy w tygodniu i stosowanie lekkich odżywek, co umożliwi ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i ułatwi rozczesywanie. Szampon stosowany do mycia włosów normalnych powinien mieć natomiast na celu regulację pracy gruczołów łojowych i podtrzymywanie naturalnej wilgotności.

 

Włosy przetłuszczające się

Są tłuste, świecą się oraz mają skłonność do wypadania i pojawiania się łupieżu. Nadmierne przetłuszczanie się pasm to zazwyczaj skutek nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Zatyka ono pory skóry głowy, uniemożliwiając jej oddychanie, w konsekwencji czego pasma zostają obciążone. Odpowiednia pielęgnacja tego typu kosmyków opiera się o regulację przetłuszczania się skóry głowy. Takie włosy wymagają częstego mycia, które oczyści je z nadmiaru łoju. Do ich pielęgnacji należy używać kosmetyków regulujących wytwarzanie sebum i działających przeciwbakteryjnie. Powinny być one równocześnie łagodne i delikatne. Pamiętać należy również o oszczędnym stosowaniu kosmetyków stylizacyjnych, jako że mogą one zatykać pory skórne.

 

Włosy suche

Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji

 

Tego typu pasma są trudne w układaniu, szorstkie w dotyku, pozbawione połysku i skłonne do elektryzowania się. Mogą być suche z natury, kiedy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt małą ilość sebum lub mogą się takie stać na skutek negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych takich, jak wysoka temperatura, promienie słoneczne czy chlorowana woda. Pasma suche są niemalże całkowicie pozbawione otoczki tłuszczowej, która w naturalny sposób chroni rdzeń włosa przed utratą wilgoci. Podstawą ich pielęgnacji jest nawilżenie od zewnątrz. Należy tutaj również ograniczyć do minimum stosowanie suszarki, lokówki czy prostownicy. Jeżeli już jest to konieczne, najpierw należy zaaplikować na nie specjalny kosmetyk termoochronny.

 

Włosy cienkie i delikatne

Są trudne w układaniu i często nadmiernie się elektryzują. Cienka struktura włosów i ich słabość może być uwarunkowana genetycznie lub stanowić wynik zaburzeń hormonalnych, silnego stresu lub niewłaściwego jadłospisu. Takie pasma szybko tracą swój połysk i sprężystość oraz mają tendencję do łamania się i rozdwajania. Do ich pielęgnacji należy stosować łagodne kosmetyki. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty zagęszczające i pogrubiające oraz odżywki dodające objętości.

 

Powered by Comarch e-Sklep ®